Din ce cauză am ciclu menstrual neregulat?

Ciclul menstrual

Postata de CristinaE cu 2 luni in urma.

Am 25 de ani și în în data de 26 decembrie am avut ciclu menstrual normal de 4-5 zile în luna ianuarie nu am avut deloc ciclu menstrual ,apoi în luna februarie ciclu menstrual mi-a venit doar 2 zile și acum in martie am avut de la început tot 2 zile ,adică doar data de 1 și 2 și atit .Din ce cauză poate să fie dereglările acestea ?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Neregularitatea ciclului menstrual poate fi cauzata de o multitudine de factori, inclusiv schimbari de greutate, stres, anumite medicamente, sindromul ovarului polichistic sau chiar tulburari ale glandei tiroide. In plus, cativa ani dupa ce o femeie incepe sa aiba menstruatii, ciclul ei poate fi inca neregulat. Aceleasi fluctuatii hormonale care regleaza ovulatia pot, de asemenea, sa cauzeze neregularitati ale menstruatiei.

Pentru un diagnostic corect si complet, este esential sa mergeti la un medic specialist care sa va efectueze investigatiile suplimentare necesare.

Alegeti un medic specialist potrivit pentru dumneavoastra: www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol recomandat:
sfatulmedicului.ro/Ciclul-menstrual/ciclul-menstrual-neregulat-si-ovulatia_11136

Va dorim multa sanatate!