Despre Duphaston?

Ciclul menstrual Ginecologie

Postata de MembruMobileApp1518200840 cu 6 ani in urma.

Am fost astazi la dr ginecolog si mi-a recomandat tratament cu Duphaston ptr reglarea menstruatiei. Si a spus ca trebuie sa il iau timp de 10 zile, primele 5 zile 2 pastilute dim si 2 seara, ultimele 5 una dim si una seara. A spus de asemenea ca menstruatia apare la vreo 5 zile dupa acest tratament, si ca pana atunci sa nu am contacte sexuale. Intrebarea mea este... Cu ce afecteaza contactul sexual aceste pastile, daca este protejat? Adica, banuiesc ca mi-a spus asta deoarece este un medicament hormonal. Nu am vazut nicaieri aceasta interdictie.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 6 ani

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control medical.
Articol de interes: //sfatulmedicului.ro/Metode-contraceptive/anticonceptionalele-intrebari-frecvente_1186