De ce ciclul meu e neregulat ?

Ciclul menstrual

Postata de Utilizator11709421257 cu 2 luni in urma.

Bună seara, ciclul meu e neregulat îmi vine 1 luna Nu 1luna Da, și încă nu miam început relațiile intime. Am vârstă de 21 de ani.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Neregularitatea ciclului menstrual poate fi un fenomen normal in primii ani de la instalarea menstruatiei, dar poate fi si rezultatul unor dezechilibre hormonale sau anumite afectiuni. Poate aparea in urma fluctuatiilor de greutate, a stresului, a exercitiilor fizice intense sau a anumitor medicamente. De asemenea, afectiuni precum sindromul ovarelor polichistice sau afectiuni tiroidiene pot conduce la neregularitati ale ciclului menstrual.

Intrucat ne-inceperea relatiilor sexuale nu are legatura cu regularitatea ciclului menstrual, este recomandat sa consultati un medic pentru a identifica cauza.

Alegeti un medic specialist potrivit pentru dumneavoastra: www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Ciclul-menstrual/tulburari-ale-ciclului-menstrual_1094
sfatulmedicului.ro/Boli-genitale-feminine/11-factori-neobisnuiti-care-cauzeaza-tulburari-menstruale_13491
sfatulmedicului.ro/Chisturi-ovariene/sindromul-ovarelor-polichistice-cauze-diagnostic-si-tratament_6968