cauze ale intarzierii menstruatiei

Ciclul menstrual

Postata de AdinaGhenciu cu 13 ani in urma.

Buna ziua,
Am primit de la d.doctor tratament Clomifen si Utrogestan; din pacate am facut o mare greseala: nu am asteptat ziua a 3-a a ciclului pentru a lua Clomifen, asa cum mi se indicase ci am luat din a 15-a zi a ciclului, timp de 5 zile cate o pastila. Utrogestan l-am luat tot din ziua a 15-a -cum aveam prescris. Mi-a intarziat ciclul cu 3 zile si va rog sa-mi spuneti daca poate fi cauza administrarea gresita a clomifen-ului sau ar putea fi sarcina.Va multumesc.

Raspunsuri (7)

Dr. Alice Sirb

acum 13 ani

Pot fi valabile ambele situatii. Cel mai bine este sa iti faci un test de sarcina .Oricum data viitoare daca mai iei Clomifen sa il administrezi in zilele corespunzatoare. Administrarea Clomifenului in alte zile decat cele in care actioneaza eficient, poate deregla ciclul menstrual.

annemary1115

acum 13 ani

ai f. mare grija cu medicamentele hormonale.se iau doar la indicatia medicului dupa niste analize care sa investigheze cauza intarzierii menstruatiei si exact in zilele in care au fost prescrise de medic, altfel nu-si fac efectul sau ai mai grav pot avea consecinte mult mai dure.

AdinaGhenciu

acum 13 ani

Mersi pentru sfaturi. Pana la urma mi-a venit ciclul in ziua urmatoare(deci 4 zile intarziere).Sper sa nu am alte probleme.Luna urmatoare merg iar la ginecolog.

maria

acum 13 ani

Buna, ma numesc Maria am 18 ani am si eu o intrebare am ciclu menstrual normal(28 de zile)luna trecuta in iulie am fost la mare trebuia sa imi vine ciclul in 12 aug si nu mi-a venit inca.nu am avut contacte sexuale de cateva luni deci nu are cum sa fiu insarcinata mi-am facut si un test si a iesit negativ aujutati-ma va rog nu stiu ce sa ma mai fac si mie frica sa merg la ginecolog astept raspunsul vostru...va multumesc

roxana

acum 12 ani

Va rog sa ma ajutati cu un sfat,am 26 de ani si am o intarziere enorma,nu m-a venit de 10 luni menstruatia si mi-e frica sa merg la ginecologie!

steluta

acum 11 ani

buna ziua!imi spune si mie cineva, va rog ,ce rol are vitamina E in intarzierea menstruatiei?

mihaela

acum 11 ani

Buna ziua...mi-a intarziat c.m. 2 luni...pot incepe tratamentul cu duphaston acum sau trebuie sa astept sa-mi vina prima data c.m. apoi dupa 16 zile sa incep tratamentul cu duphaston...(mentionez ca am luat intr-o singura luna duphaston inaintea ultimului c.m. si mi-a venit normal apoi m-am oprit din cauza altor probleme intervenite)...daca le reiau acuma,e bine?multumesc