Ar trebui să mă preocup?

Ciclul menstrual

Postata de O. cu 3 luni in urma.

Bună ziua!Am 28 ani,iar de 2luni am întrerupt anticoncepționalele Logest(timp de 9ani le-am folosit cu o singură pauză de 2luni în urmă cu 4ani)..în prima lună (29.11)ciclul a durat 5zile ca de obicei fără nicio scurgere maronie între cicluri;a2a luna (19.12) în schimb ciclul a durat doar 3 zile cu un flux foarte ușor,mai spre deloc iar acum am scurgeri maronii (mai mult în timpul actului sexual) iar următorul ciclu ar trebui să înceapă de pe 16ianuarie..
La fiecare consult ginecologic totul era în regulă cu dimensiuni normale ..
Este normal?Ar trebui să mă îngrijorez?
Mulțumesc!

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum 3 luni

Buna ziua!

Scurgerile maronii intre cicluri si diminuarea fluxului menstrual pot fi normale dupa intreruperea utilizarii anticonceptionalelor. Corpul dumneavoastra sufera ajustari hormonale in aceasta perioada si este posibil ca fluxul menstrual sa se schimbe temporar. Cu toate acestea, daca observati schimbari semnificative in ciclul menstrual sau aveti alte simptome neobisnuite, va recomandam sa discutati cu medicul ginecolog. El va poate evalua in detaliu si va poate oferi informatii si consiliere adecvata in functie de situatia dumneavoastra specifica. In general, este important sa fiti atenta la orice schimbare semnificativa din ciclul menstrual si sa cereti sfatul medicului, in special daca aveti preocupari sau nelinisti.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Metode-contraceptive/ce-se-intampla-dupa-ce-oprim-anticonceptionalelei_18634

O.

acum 3 luni

Vă mulțumesc mult!
O să revin cu informații despre cum va evalua situația ..
O seară plăcută!