Dereglarile Hormonale Asociate Chisturilor Ovariene Pot Provoca Tulburari De Tensiune?

Chisturi ovariene Tahicardie Ciclul menstrual

Postata de Utilizator21563986472 cu 4 ani in urma.

Am chisturi pe ambele ovare, unul de 3,9 cm pe ovarul drept si unul mai mic pe celalalt si menstruatii uneori foarte lungi, neregulate si imprevizibile. Scorul Roma a iesit ok, fac tratament cu Normens de o luna si ceva si in cateva zile ar trebui sa incep sa iau Duphaston timp de 10 zile.

Problema e ca de cand a inceput ciclul actual (ciudat si neregulat, la fel ca in ultimele luni) am inceput sa am in plus niste ameteli mai ciudate cu tulburari de vedere, uneori asociate unor momente mai stresante de peste zi. MI-am luat tensiunea si pulsul, tensiunea pare sa creasca destul de brusc la 14-15/ 9, iar pulsul o ia razna pana la 90-100, chiar 110. Nu stiu ce sa cred, o fi alta problema sau e legat de tulburarile hormonale? O fi nevoie de investigatii suplimentare? Ce ar putea sa insemne asta si cum o sa reactionez, oare, la Duphaston (de care nu am mai luat pana acum)?

S-a mai confruntat cineva cu asa ceva?

Raspunsuri (1)

Admin SfatulMedicului

acum 4 ani

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control medical. Articol de interes: //sfatulmedicului.ro/Hormonii-si-tulburarile-endocrine/dereglarile-hormonale-simptome-si-afectiuni_7610