Ce inseamna exocervicita?

Cervicita

Postata de Utilizator11711997590 cu o luna in urma.

Exocervicita inseamna cancer!Eco ginecologica a iesit bine!

Raspunsuri (4)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Exocervicita nu inseamna cancer. Exocervicita este o inflamatie a celulelor exterioare ale cervixului, adica gatul uterin.

Daca ecografia ginecologica a iesit bine, inseamna ca nu exista probleme notabile. Totusi, daca inca sunteti ingrijorata, puteti solicita investigatii suplimentare.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/dictionar-medical/cervicita_687
sfatulmedicului.ro/Afectiunile-colului-uterin/cervicita-cronica-rana-pe-col_1092
sfatulmedicului.ro/Cancer-al-organelor-genitale/displazia-cervicala-displazia-de-col-uterin-cancer-de-col-uterin-si-infe_8777

nexus

acum o luna

Daca era cancer, nu se mai numea exocervicita.
In urma caror investigatii ai primit diagnosticul de exocervicita?

Utilizator11711997590

acum o luna

Examen ginecologic si ecografie transvaginala!

nexus

acum o luna

Fara investigatii suplimentare, PAP, colposcopie, biopsie, nu poti trage vreo concluzie.