unde?

Candidoza

Postata de mano152130 cu 14 ani in urma.

am si eu problema de genul secretie vaginala si mancarimi de 2 ani si am fost la medici de multe ori si am facut tratamente si eu si partnerul meu de nenumarate ori si analize de mai multe ori si nu am reusit sa scap nici macar pt o saptamana sunt disperata.daca stiti ceva medic ginecolog care este bun si este din satu mare va rog ajutatima

Raspunsuri (12)

ionica

acum 14 ani

Daca ai candidoza poti incerca asa: faci zilnic spalaturi vaginale cu un litru de apa fiarta si racita (sa fie calduta cand faci spalaturile), in care pui, o lingurita de bicarbonat de sodiu.

Vei face aceste spalaturi seara, timp de doua saptamani.

Dimineata, poti folosi crema de galbenele (calendula), pe care o introduci si o masezi usor in vagin, pentru absorbtie, dar dupa o igiena locala perfecta. Ceaiul de cretisoara este indicat pentru cazurile in care ai scurgeri galbui si maronii.

Zilnic, din ora in ora, bei o inghititura de ceai de cretisoara si de ceai de urzica alba dar sa fie rece. Este important ca sa nu amesteci cele doua ceaiuri. Vei bea cate o inghititura mica, dar nu mai mult de o cana pe zi. Mai poti sa-ti cumperi de la farmacie CERVUGID ovule.

Mult succes!

mano152130

acum 14 ani

mersi dar spalaturile cu bicarbonat am incercat si cervugid flucovim si crema de clotrimazol de mai multe ori si nu a fost mai bine.dar ceaiul de cretisoarare inca nu am sa incerc mersi .ori cum vreau sa maduc la un medic dar nu mai stiu la care sa maduc ca am fost la mai multe din orasul meu dar numai banii vor dar nu se pricep la nimic

ionica

acum 14 ani

In perioada tratamentului dat de catre medic ati avut contact?

mikmok

acum 14 ani

Cumpara vitamina C, asta ajuta la intarirea sistemului imunitar. Foloste plante precum, coada soricelului sau galbenele. Incearca sa faci un ceai concentrat folosind una sau mai multe din aceste plante. Spalaturile le faci de doua ori pe zi timp de o saptamana.

Alice70

acum 14 ani

Incearca la dr. Muncean Mircea.

diana

acum 14 ani

Eu am folosit pt mancarimi macmiror ovule, au fost f bune dar ai grija ca pateaza. Incearca si canesten crema si ovule(crema si pentru partener)iar in perioada tratamentului de preferat abstinenta

Dr. P. Andreea

acum 14 ani

Daca sunteti din Timisoara va pot recomanda cativa ginecologi buni; daca nu, din alte localitati nu cunosc.
Si ar trebui sa va faceti 3 examene coroparazitologice, poate aveti o parazitoza care intretine o infectie vaginala;simare atentie la igiena, trebuie sa va stergeti dinspre anterior spre posterior.

adriana

acum 14 ani

incerca cu ceai de maru lupului1EXACT K TINE AM FOST SI EU DAR MI-A TRECUT 3LUNI DUPA 2 SPALATURI VAGINALE CU ACEST CEAI!

Elena B

acum 14 ani

Poate esti alergica. Se poate sa fii alergica la sperma sotului chiar. Incearca medicamente antialergice. Eu aveam mancarimi cand imi puneam ovule pe baza de produse apicole. Am cUMPARAT DE LA la farmacie medicamente antialergice si...mi-a trecut...

mihaela

acum 14 ani

foloseste miconazol ovule

ana s

acum 14 ani

buna ziuaam si eu o problema...am o scurgere urat mirositoare ....si durere la contac sexual...nu stiu ce sa mai fac....m-am saturat de acelasi trat.....ampicilina si genta injectabil....va rog ajutati-ma...

carmen

acum 14 ani

am si eu o problema am avut mancarimi foarte mari si m-am gandit ca trebui sa fie candida am luat antibiotic nistatin si am bagat ovule meclon am facut doar 4 zile tratament si acum mia reaparut mancarimea nu am scurgeri decat cele normale de fiecare zi dar am o mancarime in partea de sus decat la clitoris ma poate ajuta cineva ms