Tratamentul cu cremă canesten?

Candidoza

Postata de Emma cu 7 luni in urma.

V-aș ruga dacă puteți să mă lămuriți într-o pb. Eu fac tratament cu crema canesten , dar doar eu , soțul nu pt ca el nu are nici un simptom. E posibil sa fie și el infectat dacă noi facem sex doar protejat?
Mulțumesc!

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 7 luni

Buna ziua,

Tratamentul cu crema Canesten este utilizat in principal pentru tratarea infectiilor fungice, cum ar fi candidoza vaginala. In general, este important ca partenerii sexuali sa fie tratati in acelasi timp pentru a preveni reinfectia si transmiterea reciproca a infectiei. Chiar daca sotul dumneavoastra nu prezinta simptome, este posibil ca el sa fie purtatorul infectiei fara sa stie si sa va reinfecteze pe dumneavoastra dupa terminarea tratamentului.

Sexul protejat poate ajuta la reducerea riscului de transmitere a infectiei, dar nu este o garantie completa. Exista posibilitatea ca infectia sa fie transmisa si in ciuda utilizarii de metode de protectie (cum ar fi prezervativele).

De aceea, este recomandat sa discutati cu medicul dumneavoastra despre necesitatea ca amandoi partenerii sa urmeze tratamentul adecvat pentru a preveni reaparitia si transmisia infectiei.

Va recomandam sa va programati la un medic ginecolog: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole recomandate:
sfatulmedicului.ro/Boli-genitale-feminine/candidoza-vaginala-cauze-semne-si-simptome_10816
sfatulmedicului.ro/Candidoza-si-alte-infectii-micotice/cum-se-trateaza-corect-candidoza_10760