Îmi puteți da un sfat ? Ce e de făcut ?

Candidoza

Postata de Utilizator11703659328 cu 4 luni in urma.

Buna dimineața. Mă confrunt cu o mână tine in zona vaginala mai exact in exterior. Am zile in care mă mănâncă și zile in care nu. Am o scurgere dar nu miroase. Aceasta scurgere o am de când mi-a venit ciclu prima data și din ce știu chestia asta e normala...cică așa se curata vaginul . Deci nu cred că e vb de candida. Am folosit tratament. Dar degeaba.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 4 luni

Buna ziua,

In primul rand, este important sa consulti un medic ginecolog pentru a primi un diagnostic corect si un plan de tratament adecvat. Aceasta poate fi o problema comuna, cum ar fi candida sau o infectie bacteriana. Insa, numai medicul va putea sa determine cauza exacta si sa ofere un tratament eficient.

In timp ce astepti programarea la medic, exista cateva masuri pe care le poti lua pentru a ameliora disconfortul:

1. Asigura-te ca te speli in zonele intime cu un sapun neutru si apa calduta. Evita utilizarea produselor parfumate sau iritante chimice.
2. Foloseste lenjerie de bumbac care sa permita pielii sa respire si evita hainele stramte.
3. Evita scarpinarea sau iritarea zonei afectate, deoarece acest lucru poate agrava problemele.
4. Poti utiliza comprese reci pentru a calma mancarimile si disconfortul.
5. Evita contactul sexual pana cand nu primesti un diagnostic si un tratament adecvat.

Cea mai importanta masura pe care o poti lua este sa consulti un medic specialist: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Candidoza-si-alte-infectii-micotice/cum-se-trateaza-corect-candidoza_10760