Mă puteți ajuta să-mi recomdati un tratament ?

Candidoza

Postata de Elena Dorina cu 2 luni in urma.

Am mâncărime în zona intimă și mă ustură și ceva alb ca brânza

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Pentru simptomele pe care le descrieti, putea fi vorba despre o infectie vaginala cunoscuta sub numele de candidoza. Aceasta este cauzata de ciuperca Candida albicans, iar secretiile albe asemanatoare cu branza sunt un simptom comun. Totusi, va recomandam sa nu va autodiagnosticati si sa nu va autotratati. Consultati un medic specialist pentru confirmarea diagnosticului si tratamentul corespunzator.

Remediile clasice pentru candidoza includ ovule vaginale antifungice sau creme pe baza de clotrimazol, miconazol sau econazol. Medicamentele pe baza de fluconazol administrate pe cale orala pot fi luate in considerare in unele cazuri.

De asemenea, este important sa mentineti o igiena corespunzatoare, sa purtati lenjerie de corp din bumbac si sa evitati produsele de igiena intima cu parfumuri intens aratoma.

Alegeti un medic specialist potrivit pentru dumneavoastra: www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Boli-genitale-feminine/candidoza-vaginala-cauze-semne-si-simptome_10816
sfatulmedicului.ro/Candidoza-si-alte-infectii-micotice/cum-se-trateaza-corect-candidoza-si-de-ce-reaparei_18700
sfatulmedicului.ro/Candidoza-si-alte-infectii-micotice/10-metode-practice-pentru-prevenirea-candidozelor-vaginale_5802

Va dorim multa sanatate!