Mâncărime in zona intimă dar fără usturime, labii uscate și se cojesc, și a apărut o mică leziune pe una din labii, ce poate fi ?

Candidoza

Postata de Utilizator11697370361 cu 6 luni in urma.

????

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 6 luni

Buna ziua,

Simptomele descrise pot fi cauzate de diverse conditii, inclusiv infectii sau iritatii.

Unele posibile cauze pot include:

1. Candidoza vaginala: Este o infectie cauzata de ciuperca Candida albicans, care poate provoca mancarime, iritatie si labii uscate. De asemenea, pot aparea leziuni sau pete rosii.

2. Infectii bacteriene: Infectiile bacteriene, cum ar fi vaginoza bacteriana, pot provoca senzatia de mancarime si uscaciune in zona intima, iar uneori pot aparea leziuni mici.

3. Dermatita de contact: O reactie alergica la substante iritante, cum ar fi sapunurile parfumate, detergentul sau produsele de igiena, pot provoca mancarime, labii uscate si chiar leziuni.

4. Infectii cu transmitere sexuala (ITS): Unele ITS-uri, cum ar fi herpesul genital, pot provoca mancarime si leziuni minore.

Acestea sunt doar cateva dintre multele cauze posibile.

Este important sa consultati un medic pentru diagnostic corect si un tratament adecvat.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Candidoza-si-alte-infectii-micotice/cum-se-trateaza-corect-candidoza-si-de-ce-reaparei_18700