Interpretare analize?

Candidoza Boli genitale feminine

Postata de Utilizator11566237259 cu 4 ani in urma.

Am rugamintea sa imi interpretati si mie aceasta analiza.Ma confrunt cu candida de foarte mult timp si as dori sa imi spuneti daca am candida din nou.Urmeaza sa merg la medic pt intepretarea analizelor,dar nu am gasit loc liber pt programare decat dupa o saptamana.

Cultura secretii vaginale
Pe mediile de cultura nu s-a dezvoltat flora bacteriana patogena in aerobiroza la 37 grade Celsius(Neisseria gonorrhoeae, Streptococcus agalactiae, Enterococcus spp., Staphylococcus aureus, Enterobacteriaceae).
2) Ex. microscopic pe frotiu (preparat proaspat si/sau colorat)
Celule epiteliale poligonale -relativ frecvente
Celule epiteliale rotunde -rare
Celule cu aspect de "clue cell"-absente
Leucocite -rare
Hematii-absente
Trichomonas vaginalis -absent
Levuri -relativ frecvente
Hife, pseudohife-prezente
Frecventa flora lactobacilara.
Rari coci Gram pozitivi izolati si in perechi.
Rari bacili Gram negativi.
Inmugurite-prezente

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 4 ani

Buna ziua. Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa discutati cu medicul ginecolog.
Articol de interes: //sfatulmedicului.ro/Candidoza-si-alte-infectii-micotice/10-metode-practice-pentru-prevenirea-candidozelor-vaginale_5802