Enterobacter spp si candida?

Candidoza Ginecologie

Postata de Utilizator11591970982 cu 3 ani in urma.

Bună ziua, am făcut zilele trecute analiza secreției vaginale si rezultatul a fost enterobacter spp si candida. Se transmite acest enterobacter? Aceasta bacterie întreține candida? Cum as putea sa ma protejez împotriva bacteriei pe viitor?

Va mulțumesc

Raspunsuri (1)

MembruMobileApp1509799456

acum un an

Cele doua traiesc in simbioza.
Sunt doua variante: partenerul nu se spala suficient de bine sau are o infectie urinara.
Candida apare in p***a functionare a vezicii biliare, in prostul obicei de a consuma zahar si alte alimente pe care ficatul le proceseaza greu inclusiv tutunul.
Ati folosit antibiotice sau alte medicamente inainte?
Regim alimentar o luna si totul va fi ok. Carne fiarta legume fierte, apa fiarta si racita, o saptamana fara branza, fara paine paste patiserie...
Organismul se regleaza singur.