Candidoza vaginala și bucala?

Candidoza Candidoza cutanata

Postata de Utilizator21564854772 cu 4 ani in urma.

Am o problema. De curand am descoperit ca am candidoza vaginala și am inceput un tratament. Intre timp, și sotul meu a descoperit ca are candidoza bucala, probabil in urma contactului sexual oral, inainte sa aflu eu de candidoza. Urmez tratament cu canesten gyn uno si crema, si fluconazol. Am trei intrebari.

După cat timp pot sa imi mai administrez un canesten gyn uno, pt ca simptomele nu s-au remis complet, inca mai am senzatia de usturime, desi pruritul a disparut, iar secretiile nu mai sunt atat de abundente. Senzatia de usturime poate sa mai persiste chiar daca infectia s-a vindecat? Sau este cazul sa schimb tratamentul?

In legatura cu igiena intima, cate dusuri este indicat sa fac pe zi in aceasta perioada? Am citit ca spalaturile vaginale sunt contraindicate.

Daca el are candidoza bucala, cea vaginala, a mea, s-ar putea agrava cumva? daca ne pupam, de exemplu; contact sexual nu mai avem pana la vindecare. As vrea sa stiu ce sa nu fac, sa nu agravam problemele de sanatate.

Multumesc anticipat !

Raspunsuri (1)

Admin SfatulMedicului

acum 4 ani

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control medical. Articol de interes: //sfatulmedicului.ro/Candidoza-si-alte-infectii-micotice/diferentele-dintre-candidoza-vaginala-si-cea-bucala-cauze-simptome-si-tr_16076