Candidoza si tratament ,sex?

Candidoza

Postata de Utilizator11706251672 cu 3 luni in urma.

La moment urmez tratament pt candidoza vaginala + virusul herpetic.intrebarea eate umatoarea .ce facem cu veata sexuala cind cuplu.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 luni

Buna ziua,

Candidoza vaginala si virusul herpetic necesita un tratament specific si atentie sporita din punct de vedere al igienei personale, intrucat pot fi usor transmise partenerului. Este indicat ca pe durata tratamentului sa va abtineti de la activitatea sexuala, pentru a preveni transmiterea acestor afectiuni.

Daca este absolut necesar, utilizati prezervative pentru a minimiza riscul de transmitere a infectiei. Nu in ultimul rand, ar trebui sa-i spuneti partenerului despre aceasta problema de sanatate pentru a putea lua si el masuri de protectie.

Dupa finalizarea tratamentului, puteti relua treptat activitatea sexuala, ac***a insa grija la eventualele simptome care ar putea indica reaparitia afectiunii.

Este important sa fiti atenta la igiena personala si sa urmati intocmai instructiunile medicului. Cand simptomele au disparut, este totusi recomandabil sa faceti un control pentru a va asigura ca tratamentul a fost eficient.

Alege un medic specialist potrivit pentru tine: www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Candidoza-si-alte-infectii-micotice/cum-se-trateaza-corect-candidoza-si-de-ce-reaparei_18700
sfatulmedicului.ro/Candidoza-si-alte-infectii-micotice/10-metode-practice-pentru-prevenirea-candidozelor-vaginale_5802