Candidă recurenta , cum pot scapa de ea ?

Candidoza

Postata de DanielaD cu 7 luni in urma.

Am o problemă care persista de mult timp și îmi distruge atât viața cât și intimitatea cu soțul . De foarte mult timp după fiecare tratament cu ovule , reapare candida , și nu reușesc nici cum sa scap de ea . As aprecia o schema de tratament care a funcționat , pentru ambii parteneri (Menționez , că încă alăptez ) . Mulțumesc .

Am fost la mai mulți ginecologi iar la lamă a ieșit într-adevăr candida albicanis .

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 7 luni

Buna ziua,

Candidoza poate fi foarte dificil de tratat in unele cazuri. Inainte de a incepe orice tratament, este important sa consulti un medic ginecolog pentru a confirma diagnosticul si a exclude alte afectiuni care ar putea avea simptome similare.

Tratamentul pentru candidoza implica de obicei utilizarea de antimicotice, sub forma de ovule vaginale sau creme, care trebuie administrate conform indicatiilor medicului. Este esential sa urmezi intotdeauna instructiunile de tratament si sa termini intregul ciclu de medicamente prescrise, chiar daca simptomele dispar.

Pe langa tratamentul standard, unele sfaturi suplimentare care te pot ajuta sa scapi de candidoza sau sa reduci recurentele includ:

1. Mentinerea unei igiene adecvate: Spala-te cu un sapun pH neutru si evita sa folosesti sapunuri parfumate, geluri de dus sau produse de igiena intima care pot irita pielea.

2. Evita lenjeria intima stramta sau din materiale sintetice: Opteaza pentru lenjeria din bumbac care permite aerisirea si reduce umiditatea in zona intima.

3. Evita utilizarea de tampoane parfumate sau absorbante superioare: Acestea pot schimba echilibrul pH-ului vaginal si pot favoriza cresterea excesiva a ciupercii Candida.

4. Evita utilizarea de lubrifianti, spermicide sau prezervative cu substante iritante: Aceste produse pot irita mucoasa vaginala si pot creste riscul de infectii.

5. Renunta la alcool si zahar: Candida se hraneste cu zahar, deci este important sa reduci consumul acestuia in alimentatie.

6. Sustine-ti sistemul imunitar.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Candidoza-si-alte-infectii-micotice/cum-se-trateaza-corect-candidoza-si-de-ce-reaparei_18700