Bună seara! De curând am făcut un set de analize pentru depistarea candidozei. Rezultatul a ieșit pozitiv pentru candida albicans bucala. ?

Candidoza

Postata de Utilizator11569607134 cu 4 ani in urma.

Acum urmez tratamentul prescris, Fluconazol 150 mg, timp de 7 zile.
Întrebarea este: după cât timp, după terminarea tratamentului pot sa merg din nou la analize?

Raspunsuri (1)

acum 4 ani

1 la analize daca mergi in primele 3 spatamani dupa tratament.. rezultatul va fi negativ
daca o sa mergi mai tarziu sunt foarte multe sanse sa reapara..fiindca NU ai tratat cauza ci doar prezenta micozei in cavitatea bucala DAR... micoza e un lucru normal, prezent in mod normal in inatestine si pe mucoase.... se acutizeaza doar la pacientii care folosesc abuziv antibiotice si la pacinetii cu probleme de digestie, alimentaie incorecta
2 citeste despe Alimentele producatoare de MUCUS ele intretin candidoza in corp si le exluzi din alimentatie
3 citeste despre Alimente care produc reflux gastro eosfagian.. , in somn acidul gastric cand urca pana in faringe.. intretine inflamatia si candidoza locala
4 sigur e cazul de consult la gastrologie si schimbarea stilului alimentar