Este Posibil Să SufăR De Limfom Sau Alt Tip De Cancer ?

Cancer Infectie gat Limfadenopatie

Postata de Utilizator11547337075 cu 5 ani in urma.

Bună ziua,
Mă numesc Marius am 22 de ani și sunt din Lugoj.
La începutul lunii august (2018) mi-au apărut la nivelul membrelor, atât inferioare, cât si superioare niște bubițe roșii care provocau o senzație de mâncărime. La nici două-trei zile mi-a aparut la nivelul gâtului o adenopatie latero-certicală. Când am sesizat prezența umflăturii, a doua zi am fost la un medic orl-ist pentru un consult. Dl. Doctor, în urma consultului mi-a spus că adenopatia se datorează unei infecții virale. La scurt timp, o săptămână, mi-au aparut alte trei adenopatii, de data asta deasupra claviculei, atât pe partea dreapta cât și pe partea stângă. Am revenit la dl doctor și în urma consultului mi-a recomandat să fac o serie de analize(făcute în acea perioadă): hemoleucogrma completă ( valorile din afara limitelor fiind %neutrofile - 37, 7%, nr.neutrofile - 2, 41, %eozinofile - 5, %limfocite 48, 6, %monocite - 8, 1 și PDW - 11, 8), vsh, fibrinogen și crp cantitativ( ultimele 3 în limite).
După acea perioadă mi s-a părut că respectivele adenopatii s-au retras, însă în luna noiembrie am simțit niște dureri în zona gâtului și axiale și am decis să merg la un hematolog. În urma consultului medicul mi-a recomandat să fac încă o serie de analize: hemoleucograma completă ( valorile din afara limitelor fiind chem-mchc 35 d/dL și rdw-sd 36.7 fL), morfologie, vsh, ft14, tsh, examne de urina și scaun, exudat nazal și faringian, ecografie abdominala,
Ag giardia și anti-cmv igm și igg, toate ieșind bine. Când am fost la control mi-a spus că am un ganglion umflat și în zona axială( mai mic de 1 cm -1 cm sau mm nu îmi aduc amite exact), iar cei din zona gâtului sunt de 1cm și 2 cm. Dl. Doctor(hematog)mi-a spus să nu îmi fac griji, cel mai probabil e o infecție virală.
Țin să precizez că nu am slăbit deloc și în afară de acele adenopatii, de mancarime și de durerile din zona gatului si zona axială nu am avut nicio problemă de sănătate. De asemenea nu am avut contacte de natură sexuală înainte de apariția umflaturilor timp de 4-5 luni, ultimul fiind prin luna martie.
Am citit pe internet despre adenopatii și m-am speriat de ce boli pot ascunde și trec printr-o perioadă de depresie acum. Nu știu ce să cred, am citit că aceste adenopatii pot fi cauzate și de diferite cancere, precum limfomul Hodking. Este posibil să se fi înșelat medicul, mai ales că am citit că unele boli nu pot fi descorite decât prin biopsia ganglionului? Mă puteți ajuta vă rog, după cele citite m-am speriat și de câteva zile am o senzație de incertitudine asupra presupusei cauze a adenopatiilor

Raspunsuri (1)

valentina

acum 11 luni

Buna ziua , am citit acuma despre cazul dvs, sper ca sunteti bine .Vreau sa stiu cum va-ti tratat pu ca avem si noi aceliasi intrebari si analize .... va multumesc