Cancerul de san: Tratament - Informarea pacientului

Cancer

Postata de comentarii utilizatori cu 16 ani in urma.

in urma unei rezectii totale a sanului stang s-au extirpat 11 ganglioni dintre care 2 au fost invadati limfatic.momentan sunt in tratament cu Tamoxifen pentru o perioada de 3 ani.Exista riscul trasmiterii cancerului si la sanul celalalt?

Raspunsuri (2)

mariaioana99

acum 14 ani

Citat:
in urma unei rezectii totale a sanului stang s-au extirpat 11 ganglioni dintre care 2 au fost invadati limfatic.momentan sunt in tratament cu Tamoxifen pentru o perioada de 3 ani.Exista riscul trasmiterii cancerului si la sanul celalalt?

din pacate da exista acest risc, de aceea trebuie atent urmarita evolutia lor

Mihaela

acum 12 ani

daca exista riscul aparitiei cancerului si la celalalt san,sau la acelasi san operat,atunci de ce trebuie sa mai luam tratament cu tamoxifen,acesta ac***a atatea rectii adverse?