Cancer de endometru

Cancer Cancer peritoneal

Postata de Elena991510 cu 15 ani in urma.

In urma histerectomiei, diagnosticul a fost cancer de endometru, gradul T1c N0 Mx.
Posibil o sa urmeze radioterapia deoarece nu s-au scos toti ganglionii...
Ce complicatii presupune radioterapia? Ma intereseaza cei care au trecut prin asta, cum au suportat si ce sfaturi dati.
Va multumesc mult !

Raspunsuri (3)

Dorina6899908

acum 15 ani

la acest diagnostic radiologul nu recomanda raze,daca N este 0 inseamna ca ganglionii nu au fost afectati.Deci controale periodice ,din trei in trei luni,primii trei ani,apoi din patru in patru luni si tot asa pana la cinci ani.Contolul se face la ginecologie si la un medic de interne si anume ecografie abdominala.Aceste controale se fac obligatoriu chiar daca te simti fff. bine.Sunt in aceeasi situatie, adica ,ca diagnostic.Totul este ok, de doi ani si jumatate,vitamine, antioxidanti si detoxifianti.Daca vrei sa faci o detoxifiere adevarata a organismului,foloseste COLON CLEANSE, este extra,am o luna de cand il folosesc.Multa sanatate si ai toata increderea ca la acest diagnostic avem toate sansele sa fie bine.

Elena991510

acum 15 ani

Multumesc pentru raspuns, m-a pus pe ganduri deaorece la macropsie a iesit :
Macropsie:
Piesa de histerectomie si anexectomie bilaterala si rezectie peritoneala; aspect de de tumora vegetanta endometriala cu aspect infiltrativ , > 1/2 din grosimea miometrului insotita de mici arii hemoragice.
si la Micropsie:
Micropsie:

Carcinom endometrial endometroid, G1-G2 PT1c , insotit de arii restante de hiperplazie complexa atipica de origine; nu se constata invazia organelor vecine, nici implante peritoneale.

T N M

1c 0 0
D-na doctor care a operat-o spune ca i-a scos prima parte din ganglioni si ca nu i-au fost afectati.

Multumesc...

Dorina6899908

acum 15 ani

Fiecare organ,in parte ,are "santinelele" sale si anume:ganglionii limfatici,prin care circula limfa.Daca aceasta contine celule canceroase,desprinse de la acel organ,acestea sunt retinute la nivelul primului ganglion.Daca boala se agraveaza,este cuprins si al doilea si tot asa,pana cand este afectat intregul lant de ganglioni si celulele canceroase scapa in sange,de aici pot merge la orice organ.Deci a fost scoasa prima pereche de ganglioni care la analiza s-au dovedit a nu fi afectati,drept consecinta nu sunt afectati nici urmatorii, care nu au fost extrasi.Depinde unde a fost facuta interventia chirurgicala.Eu am fost operata la Cluj si acolo mi-au scos toti ganglionii cu toate ca nu era nimic afectat.S-au scos 9 de pe partea dreapta si 7 de pe cea stanga.G..inseamna profunzimea ranii.Inca odata multa sanatate si gandire pozitiva.