Cancer bronhopulmonar - sansa de supravietuire?

Cancer Cancer plamani Cancer pulmonar cu celule mici Tratamente cancer
+1
Vezi toate grupurile

Postata de Utilizator21544735251 cu 5 ani in urma.

Buna ziua,

Tatal meu, in varsta de 56 de ani, mare fumator, a fost diagnosticat clinic, imagistic si biopsic cu carcinom scuamocelular infiltrativ, moderat diferentiat - neoplasm bronho-pulmonar non-microcelular local avansat cT4N3Mx

1. In primul rand, va rog mult sa imi explicati in termeni mai obisnuiti urmatoarele, pentru a intelege dispunerea tumorei:
Complex mixt tumora/adenopatie evidentiata hilar drept, extins infracarinar, cu diametre maxime de 42/90/61 mm, ce amprenteaza, stenozeaza traheea distal, bronhiile principale bilateral si emergenta bronhiilor lobare drepte, respectiv aparent invadeaza emergenta bronhiei lobare superioare drepte, fara plan de clivaj fata de structurile vasculare hilare omolaterale, asociind prezenta unor secretii la nivel de bronhie principala dreapta distal.
Adenopatii mediastinale asociate cu dmax de 11/7 mm paratraheal drept.

Saptamana trecuta a avut prima sedinta de chimioterapie la IRO Iasi. Momentan, este spitalizat la Moinesti, intrucat respira foarte greu, tuseste des si expectoreaza cantitati relativ mari de secretii.

In cazul acestui tip de cancer, care sunt sansele de supravietuire? Radioterapia nu este mai indicata decat chimioterapia? Momentan, doctorii spun ca tumora este inoperabila, insa daca va mai scadea, exista sansa sa poata fi operata, astfel cum este localizata?

Multumesc!

Raspunsuri (1)

Robert61103590

acum 4 ani

Intr-adevar cancerul bronhopulmonar este mai agresiv. Cu toate acestea raspunde bine la tratament chimioterapic. Pentru a vedea planul de tratament adecvat este musai sa intrati intr-o comisie de tumorboard unde sunt medici de radioterapie, oncologi si chirurgi. Cei de la OncoFort sunt recunoscuti, puteti solicita second opinion si la medicul austriac care lucreaza la ei. Numai bine!