Ce inseamna acest rezultat?

Cancer de col uterin

Postata de Adriana cu 5 luni in urma.

Leziune tumorala cu dezvoltare endocervicala cu invazie parametriala si minima în 1/3 superioară vaginala, fără invazie ureterala , fără atingere a pereților pelvini,fără invazie vezicala sau în sectorul digestiv,adenopatii pelvine bilateral propunere clasificare figo 3C1

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 5 luni

Buna ziua,

Raportul RMN indica prezenta unei leziuni tumorale dezvoltate in endocervix cu invazie a tesuturilor din jur (parametriala) si o invazie minima in tertul superior al vaginalului. Nu exista semne de invazie a ureterelor, peretilor pelvini, vezicii urinare sau sectorului digestiv. De asemenea, se observa adenopatii pelvine bilaterale propunere clasificare FIGO 3C1.

Interpretarea generala ar fi ca pacienta prezinta un cancer al colului uterin intr-un stadiu avansat, cu invazie in tesuturile din apropiere si lanturile limfatice pelvine. Clasificarea FIGO 3C1 sugereaza ca tumoarea s-a extins in pelvis in afara colului uterin, dar nu a implicat alte organe sau structuri pelvine majore.

Va recomandam sa va programati la un medic ginecolog: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Cancer-al-organelor-genitale/displazia-cervicala-displazia-de-col-uterin-cancer-de-col-uterin-si-infe_8777
sfatulmedicului.ro/HPV-si-cancerul-de-col-uterin/profilaxia-cancerului-de-col-uterin_1039