Cancer de col uterin stadiu 3C1?

Cancer de col uterin

Postata de Utilizator11706976894 cu 2 luni in urma.

Cancer de col uterin stadiu 3 c1 poate recidiva dacă nu continui branhiterapia? Cât este de avansat?

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Cancerul de col uterin de stadiul 3C1 este considerat a fi un stadiu avansat. Aceasta inseamna ca tumora s-a extins la peretele pelvisului sau a cauzat obstructie renala, iar celulele canceroase pot fi prezente in ganglionii limfatici pelvini sau para-aortici.

Nu putem estima cu exactitate sansa de recidiva fara a sti mai multe detalii despre tratamentul pe care l-ati primit si starea dumneavoastra generala de sanatate, dar in general, riscul de recidiva creste daca nu se continua cu tratamentul recomandat.

Brahirterapia (o forma de radioterapie interna) este adesea o parte esentiala a tratamentului pentru cancerul de col uterin avansat, iar a nu continua cu acesta poate reduce eficacitatea planului de tratament.

Alegeti un medic specialist potrivit pentru dumneavoastra: www.clickmed.ro/medic/oncologie

Articole recomandate:
sfatulmedicului.ro/Cancer/ce-sunt-metastazele-tipuri-simptome-determinate_19020
sfatulmedicului.ro/Cancer-al-organelor-genitale/displazia-cervicala-cauze-simptome-si-tratament_17155

Utilizator11706976894

acum o luna

A făcut radioterapie 25 de zile și 3 ședințe de chimioterapie