Tbc ?

Boli respiratorii

Postata de Andreea cu 11 luni in urma.

Bună seara! Va rog sa mă ajutați cu acesta întrebare sa mai scap de dubii.In septembrie am fost internata ac***a TBC pulmonar,după externare am urmat tratament acasă ,l am luat timp de 6 luni .După 6 luni medicul m a declarat vindecata,și sputa negativă.La o lună după încheierea tratamentului am făcut febră 38,și am avut frisoane.Dupa a început tusea cu mucus.Ce sa fie.Astept răspunsuri.Va mulțumesc.

Raspunsuri (2)

Dr. Cranta Ali

acum 11 luni

Este o zi infectie pulmonara. Luați paracetamol o pastila la 12 ore 5 zile și în expectorant bromhexin, ACC 600, mucosilcan. In caz că febră continua după 3 zile, adresati-va medicului de familie pentru a stabili dacă este nevoie de antibiotic.

Andreea

acum 11 luni

Din ce cauza a apărut infecția?.