Ce este o leziune pulmonara rotund-ovular, bine delimitat cu aspect de geam localizat in posterior LSD?

Boli respiratorii

Postata de Estera cu 11 luni in urma.

Am o durere in spate, partea stanga sus care a inceput de mai multi ani. La inceput era doar din cand in cand insa acum este continua. O durere moarta, adanca inlauntru. Am facut un CT nativ si la rezultat scrie ca este un proces lezional de 20/22/18 mm in LSD posterior. Este un nodul sau tumoara?

Raspunsuri (1)

Dr. Cranta Ali

acum 11 luni

Buna ziua. Aspectul de "geam mat" este întâlnit în afecțiunile infecțioase și inflamatorii, viroze, gripa, pneumonii interstițiale. Durerea continua necesita investigare reumatologica. Procesul lezional pulmonar necesita monitorizare tomografica cu substanță de contrast peste 3 luni și eventual bronhoscopie. Adresati-va unui medic pneumolog și unui medic reumatolog.