Calcul biliar in sarcina?

Boli pancreatice si de ficat

Postata de Utilizator21529566513 cu 5 ani in urma.

Buna ziua! Am 28 de ani si in urma cu vreo 4 ani, am descoperit la o ecografie de rutina, ca am un calcul biliar de 20mm. Nu am crize de durere, nu am greata sau varsaturi. Uneori se mai intimpla sa simt ceva dureri slabe in zona ficatului, dar dureaza foarte putin. Intentionez sa raman gravida. Am facut o consultatie la un medic chirurg si mi-a zis sa nu risc si sa extirpez vezica biliara, daca vreau sa raman insarcinata. Acuma sunt in dilema, nu stiu ce sa fac, sa accept operatia laparoscopic, chiar daca nu ma doare si nu-mi face probleme, doar pentru a putea ramane gravida, sau sa raman cu piatra mea in liniste si sa-i dau pace acolo, daca nu-mi face probleme. mentionez ca mai am un baietel de 7 ani si mi-as fi dorit sa am si o fetita! Ce ma sfatuiti sa fac? Multumesc anticipat!

Raspunsuri (2)

Dr. Stefan Tuca

acum 5 ani

Bună ziua,
Colecistectomia laparoscopica este indicata si la pacienții asimptomatici..o eventuală colica biliara sau colecicistita acuta in sarcina, v-ar complica cu mult existența!
Mai ales ca o operație laparoscopica de colecist presupune minim invazivitate , cicatrici minime si recuperare rapida !
Daca vreți ma pot ocupa de cazul dumneavoastră.

Dr.Ștefan Tucă - medic primar chirurgie generală, competenta chirurgie laparoscopica avansata

Tel 0723042207
adresa_web_filtrata

Utilizator11553160376

acum 5 ani

Cum asi putea ramane gravida