dureri abdominale in parea stanga

Boli intestinale

Postata de OANA22 cu 13 ani in urma.

Buna ziua, cateodata, am o durere abdominala in partea stanga, sub intestine; este ca si cum cineva imi imfige cutitul si il scoate; este de scurta durata, iar de vreo doua ori durerea s-a prelungit pana in spate (nu in umar, ci transversal); tot in acea parte ma balonez foarte tare; ce ma sfatuiti sa fac?

Multumesc, Oana Serban

Raspunsuri (7)

Psih. Ioana Panculescu

acum 13 ani

ai o gastrita?
cred ca trebuie sa incepi cu o ecografie ,,poate si o endoscopie(sunt clinici care o fac cu anestezie )

OANA22

acum 13 ani

Gastrita o am inca din facultate...adica de vreo 10 ani...ecografie am facut chiar luna trecuta, tot din acest motiv, insa nu mi s-a confirmat decat aceeasi gastrita si multe gaze; insa credeam ca este altceva.....mai ales ca anul trecut am scos si colecistul; vroiam parerea unui specialist in domeniu.

Multumesc frumos inca o data pentru promptitudinea raspunsului Dumneavoastra.

Dr. Alice Sirb

acum 13 ani

Prezenta gazelor intestinale denota o colita de fermentatie sau un sindrom de colon iritabil. De obicei durerea este migratorie in abdomen, balonarile sunt permanente sau imediat dupa mese. Aceste simptome sunt frecvente la pacientii colecistomizati. Trebuie sa aveti mare grija la alimentatie, mesele trebuie sa fie cat de cat regulate si sa va hidratati corect.Ca tratament, eu recomand Debridat 3 cp/zi dupa mese si Finocarbo ceai sau capsule 2/zi.
Sanatate !

Ramona

acum 10 ani

Buna ziua. Ma numesc Ramona, am 22 de ani, 1, 69 m, 56 kg. In urma cu un an am aflat in urma unor analize ca sunt anemica (deficit de fier mai ales). Sunt foarte palida, mi-e tot timpul frig, picioarele imi sunt reci in majoritatea timpului iar mainile la fel, de multe ori fiindu-mi atat de frig incat mi se invinetesc unghiile cu toate ca temperatura este una normala, iar ceilalti nu au problemele pe care le am eu, stand in aceleasi conditii. Mainile, imi sunt de asemenea foarte albe. Ametesc zilnic si de multe ori, mi se incetoseaza privirea si simt ca mi se incalzesc ochii, in general cand mi se intampla asta am si palpitatii . Unghiile imi cresc deformate, aceasta anomalie fiind vizibila mai ales la unghiile degetelor mari - sunt cu ~valuri~ orizontale. Toate acestea sa fie din cauza anemiei? Am incercat sa iau suplimente alimentare, sirop de coacaze, carne de vita, sfecla rosie si in continuare ma simt la fel. Nu reusesc sa fac fata indatoririlor zilnice din cauza letargiei...sunt atat de obosita tot timpul incat mi-e greu sa rezist in stare de veghe mai mult de 4 ore consecutive. Poate sa fie si pe baza psihica? Am stari de depresie ocazional...

Utilizator11641932491

acum 2 ani

Ar trebui să faci testele pentru boala celiaca. Și toate simptomele

anastacia

acum 9 ani

am facut stimulare cu clomifen din a 5 pina in a 9 zi a ciclului si apoi din a 14 zi pina in a 25 zi am luat utrogestan si de 2 zile ma doare ovarul sting si sanii,oare sa fiu insarcinata?cum credeti?

Voichița Lucy Breban

acum 8 ani

Eu cred ca este un blocaj de resturi alimentare, sau pietre la fiara și ficat și împreună cu alimente ai făcut o infectie, dacă te doare ascuțit or poate fi o diverticulitis. Multe lichide pentru 48 ore și gelo apoi mancare moale și puțină. Pireul de cattofi, avocado, piree de legume cu multă zeama, mâncare solidă numai după ce nu simți nici o durere. Fără carne pentru un timp. Trebuie eliminată infectia, apă călduță, ceaiuri verzi, una cafea simpla pe zi fără zahar sau lapte cremă.