Care sunt cauzele?

Boli intestinale

Postata de anonim cu 9 luni in urma.

Acum cateva zile am observat ca scaunul meu a devenit foarte inchis la culoare, este intre un maro foarte inchis si negru. Astazi a fost jumatate acea culoare inchisa si celalta jumatate un maro deschis spre pal. De la ce ar putea fi aceste modificari de culoare?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 9 luni

Buna ziua,

Modificarile de culoare ale scaunului pot fi cauzate de mai multi factori, inclusiv alimentatia, probleme digestive sau afectiuni medicale. In cazul in care observi o schimbare brusca sau persistenta a culorii scaunului, este important sa consulti un medic pentru a determina cauza exacta.

Iata cateva posibile cauze ale modificarilor de culoare ale scaunului:

1. Consumul de alimente: Anumite alimente sau bauturi pot influenta culoarea scaunului. De exemplu, consumul de alimente bogate in fier (cum ar fi spanacul sau carnea rosie) poate determina aparitia unei nuante mai inchise a scaunului. Consumul de alimente cu coloranti artificiali (cum ar fi sucurile colorate sau produsele de patiserie) poate duce, de asemenea, la o schimbare temporara a culorii scaunului.

2. Medicamente si suplimente: Anumite medicamente sau suplimente pot determina aparitia unei culori inchise a scaunului. De exemplu, consumul de suplimente pe baza de fier sau de antiacide care contin bismut poate influenta culoarea scaunului.

3. Probleme digestive: Tulburarile digestive cum ar fi diareea sau constipatia pot afecta culoarea scaunului. Diareea poate determina aparitia unei nuante mai deschise a scaunului, in timp ce constipatia poate duce la o culoare mai inchisa.

4. Sangerari in tractul digestiv: Prezenta sangelui in scaun poate cauza o culoare inchisa sau neagra. Aceasta poate fi un semn al unor afectiuni precum ulcerul gastric, boala Crohn sau cancerul de colon. Daca observi prezenta sangelui in scaun sau daca observi o schimbare brusca a culorii, este recomadat sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/gastroenterologie
Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Boli-intestinale/prezenta-sangelui-in-scaun-cand-trebuie-sa-ne-alarmami_17541