Varicocel de gradul 2 testicul stâng ?

Boli genitale masculine

Postata de Utilizator11702753803 cu 4 luni in urma.

Doctorul urolog mia zis că am varicocel testicular gradul 2 la testiculul stâng după ce ma consultat și mia făcut ecografie ma programat pentru operație, nu am durerii mari din cauza varicocelului, testiculul stâng nu ie unflat doar venele se văd și se simt la palpare unflate pe el, dacă stau mult în picioare se unflă puțin și simt o mică jenă, am făcut și efort și tot cam asa se manifestă, eu acum pot să zic că mă simt bine și nu știu ce să fac, dacă nu mă operez acum ce complicații pot să apară în timp? Pot să fac hidrocel testicular? Odată și odată tot va trebui să îl operez? Dacă mă operez acum pot ajunge mai rău decât acuma? Ce riscurii îmi asum dacă mă operez?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 4 luni

Buna ziua,

In cazul unui varicocel de gradul 2 la testiculul stang, este recomandat sa discutati cu medicul urolog pentru a evalua in detaliu situatia dumneavoastra si a decide asupra tratamentului potrivit.

In general, operatia este optiunea recomandata in cazurile de varicocel simptomatic sau la barbatii cu probleme legate de fertilitate. Aceasta se poate realiza prin diverse metode (chirurgical sau prin embolizare) si are ca scop inchiderea venelor dilatate, pentru a restabili fluxul normal de sange. Complicatiile asociate cu varicocelul netratat pot include scaderea fertilitatii datorata formarii de anticorpi impotriva spermei, degenerarea testiculului, scaderea dimensiunii testiculului si aparitia hidrocelului.

Decizia de a face operatie poate depinde de severitatea simptomelor actuale si potentiale. Riscurile operatiei de varicocel includ sangerari, infectii si afectarea nervilor sau vaselor de sange din jurul zonei tratate. In general, riscurile sunt mici, iar beneficiile tratamentului pot depasi potentialele complicatii.

Este important sa discutati in detaliu cu medicul urolog care va monitorizeaza pentru a va oferi o evaluare completa a riscurilor si beneficiilor in cazul dumneavoastra si pentru a va ajuta sa luati decizia potrivita pentru situatia dumneavoastra specifica.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/urologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Boli-genitale-masculine/varicocelul-afectiunea-testiculara-ce-poate-cauza-infertilitate_16680