Pata rosie

Boli genitale masculine

Postata de antreprenor cu 13 ani in urma.

Am observat, dupa ce am avut primul meu contact sexual, ca, la baza penisului, pe interior, chiar pe corpul sau, mi-a aparut o pata rosie care la inceput a fost destul de inflamata (nu inflamata rau dar un pic) si dupa cateva zile s-a mai lasat. Totusi, a ramas o pata, care se vede si "in oglinda" pe pielea penisului. Nu e dureroasa, nu ma mananca dar este un mic stres. E nevoie de un consult amanuntit?

Precizez ca, partenera mea era virgina.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 4 zile

Buna ziua,

Pata rosie pe penis dupa contactul sexual ar putea fi un semn al unei iritatii, infectii sau al unei boli cu transmitere sexuala. Daca pata nu dispare dupa cateva zile sau daca observi alte simptome, este important sa te adresezi unui medic.

Desi ai mentionat ca partenera ta era virgina, infectiile cu transmitere sexuala pot fi contractate si prin alte metode decat sexul vaginal.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/urologie

Articol de interes:
https://sfatulmedicului.ro/Boli-genitale-masculine/cauzele-aparitiei-punctelor-petelor-rosii-de-la-nivelul-penisului_17958