La cîți ani se rupe ața la penis, și dacă este bine să se rupă?

Boli genitale masculine

Postata de Marcel cu 2 luni in urma.

Este bine sa se rupă?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Referitor la "ata" de la penis, este posibil sa te referi la frenul preputial, o mica portiune de piele ce conecteaza preputul de penis. Acesta poate ceda sau se poate rupe in timpul unui act sexual neprotejat sau a unei masturbari violente, provocand durere si posibil sangerare. In general, nu exista o varsta specifica la care acest lucru se intampla, fiind mai mult legat de intensitatea si modul in care se desfasoara activitatea sexuala.

Daca frenul preputial se rupe, este necesar sa se ingrijeasca medical, pentru a preveni infectiile si a asigura vindecarea corespunzatoare. Totusi, este important sa se mentioneze ca ruptura frenului nu reprezinta ceva benefic, ci dimpotriva, este o afectiune care trebuie tratata.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului. Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/Urologie