De ce aceasta scurgere anala??

Boli genitale masculine

Postata de Irina cu 2 luni in urma.

Tatal meu are colostoma " capatata" in urma cu aprox 2 ani in urma unui malpraxis pe partea stg ,nu foarte sus de rect.Anul trecut s a incercat repunerea tranzitului fara succes si tot de anul trecut a ramas cu o scurgere anala ,alba ,transparenta ,ca un mucus ( cum o descrie el ). Treb sa mentionez ca in urma cu 9 ani a facut radioterapie pt cancerul de prostata. Nelamurirea : ce este si de ce aceasta scurgere ? Multumim anticipat pt raspuns.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Scurgerea anala albicioasa si transparenta, asemenea mucusului, poate fi cauzata de o serie de probleme, variind de la infectii, hemoroizi, pana la tulburari de functionare ale intestinelor. Aceasta poate fi, de asemenea, o reactie la iritatia cauzata de colostomie. Deoarece tatal dumneavoastra a suferit o interventie de colostomie si a avut o incercare nereusita de repunere a tranzitului, este posibil ca sa fie rezultatul unui dezechilibru al florei intestinale sau al unei iritatii a mucoasei rectale. Radioterapia pentru cancerul de prostata ar putea, de asemenea, sa fi contribuit la aceasta problema.

Este posibil ca scurgerea sa fie un simptom al unei probleme mai serioase, de aceea este important ca el sa discute cu un gastroenterolog si posibil, cu un proctolog care se ocupa de problemele anorectale, despre simptomele pe care le are pentru a obtine un diagnostic corect si un plan de tratament adecvat.

Alegeti un medic specialist potrivit pentru tatal dumneavoastra: https://www.clickmed.ro/medic/gastroenterologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Cancer-colorectal-si-anal/cancerul-anal-simptome-cauze-si-tratament_17510
sfatulmedicului.ro/Alimentatia-sanatoasa/ghimbirul-si-beneficiile-sale-pentru-sanatate_13085