daca am o basica pe penis e ceva grav?

Boli genitale masculine

Postata de uli cu 2 luni in urma.

am o basica pe penis si nu stiu daca e ceva grav sau nu

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Daca observi o basica pe penis, acest lucru nu este intotdeauna un semn de ceva grav. Bubele pot fi cauzate de diferite lucruri, cum ar fi iritatii ale pielii, infectii fungice, dermatite sau alergii, dar pot fi, de asemenea, semne ale unor boli transmisibile sexual, inclusiv herpesul sau sifilisul. Daca basica este dureroasa, provoaca mancarime sau a aparut brusc, ar trebui sa consulti un medic cat mai curand posibil. Daca mai sunt si alte simptome, cum ar fi febra, oboseala sau probleme urinare, ar trebui sa vezi un medic.

Chiar daca nu este ceva grav, este intotdeauna bine sa cunosti starea de sanatate si sa tratezi orice problema in stadiul incipient. Orice fel de iritatie, eruptie sau basica pe penis trebuie sa fie evaluata de un medic.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului. Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/Urologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Boli-genitale-masculine/cauzele-aparitiei-punctelor-petelor-rosii-de-la-nivelul-penisului_17958