Cum pot trata aceasta cauza?

Boli genitale masculine

Postata de Razvan cu 2 luni in urma.

Buna ziua! De o perioada de timp ma confrunt cu o problema ce-mi provoaca un dinsconfort! Pe texticulul stang mi-a aparut o pata de marime medie! In prima faza aceasta pasta este de culoare alba, dupa cateva zile aceasta se increteste provocand mancarime si se exfoliaza pielea treptat si dupa reapare! Tin sa mentionez ca si in zona anusului am o mancarime si o usturime in timp ce spal aceea zona!
Va multumesc pentru intelegere si as dori o recomandare a unui tratament/crema pentru ameliorare pana voi putea ajunge la un medic sa examineze aceasta problema!

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Aceasta problema poate fi cauzata de o serie de afectiuni, de la infectii cauzate de ciuperci, dermatite sau chiar psoriazis. In acest caz, am putea recomanda utilizarea unei creme pe baza de hidrocortizon pentru a controla mancarimea si inflamatia. Este posibil de asemenea ca o crema antimicotica sa fie de ajutor daca este vorba de o ciuperca.

Insa este esential sa mergeti la medic pentru a primi un diagnostic corect si un tratament adecvat.

Este important sa pastrati zona curata si uscata, si sa evitati produsele iritante.

Alegeti un medic specialist potrivit pentru dumneavoastra: https://www.clickmed.ro/medic/dermatologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Boli-genitale-masculine/mancarimile-genitale-la-barbati_11648
sfatulmedicului.ro/Dermatita/cum-se-trateaza-dermatita-in-functie-de-severitatea-afectiunii_1370