Criptorhidia

Boli genitale masculine Sindromul noonan

Postata de tanisha cu 14 ani in urma.

Buna ziua! Fratelui meu i s-a facut la 9ani operatie de coborire a testicolului. Care e riscul de infertilitate sai malignizare? Multumesc anticipat!!!

Raspunsuri (3)

Maria C

acum 14 ani

Daca a urmat tratament chirurgical nu cred ca sunt probleme de infertilitate. Cati ani are fratele?

tanisha

acum 14 ani

Acum are 17 ani, a avut interventie chirurgicala la 9 ani,cind i s-a atestat un semiscrot fara testicol...Care este riscul??? Astept...Multumesc anticipat!!!

omnia

acum 14 ani

Buna Tanisha,

In general, in cazul barbatilor care au avut testicul necoborat, riscul de infertilitate este crescut (chiar si in situatiile in care tratamentul a avut succes); la fel si riscul de cancer testicular este mai mare.

Este important ca fratele tau sa mearga periodic la medic pentru consult.

Numai bine!