Circumcizie?

Boli genitale masculine

Postata de IulianG cu 10 luni in urma.

Bună ziua. Vin cu o întrebare si cu a cere un sfat in acelasi timp. In urma cu o saptamana am suferit o operatie de circumcizie. In urma acestei interventii am ramas cu o sensibilitate excesivă a capului penisului. Mai concret nu pot atinge nimic de el, nici vorbă sa ma pot îmbraca. Medicul zice ca nu am ce face decât sa aștept si in timp aceasta sensibilitate se va diminua. A trecut cineva prin situație asemănătoare? Mulțumesc!

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 10 luni

Buna ziua,
Este important sa urmezi sfatul medicului, deoarece el are cunostinte detaliate despre istoricul medical. Durata sensibilitatii excesive poate varia de la persoana la persoana si poate fi influentata de mai multi factori, cum ar fi modul in care corpul tau se vindeca si intensitatea operatiei.

Cel mai bine ar fi sa discuti cu medicul tau sau sa cauti o a doua opinie medicala de la un alt specialist urolog pentru a primi sfaturi personalizate si adecvate situatiei tale.

Exista, de asemenea, exercitii de recuperare si tehnici de desensibilizare pe care le poti incerca sub indrumarea medicului sau a unui terapeut specializat in terapie sexuala sau fizioterapie. Acestia te pot ajuta sa iti recuperezi treptat senzatia si sa reglezi sensibilitatea la atingere.
Daca durerea sau disconfortul persista sau se inrautatesc, consulta medicul in mod regulat si raporteaza-i orice schimbari.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/urologie
Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Educatie-pentru-sanatate/circumcis-sau-necircumcisi-care-sunt-diferentelei_17908