Ce tratament pot lua pentru aceste bubite din zona genitala?

Boli genitale masculine

Postata de Ioan-Mihail cu o luna in urma.

De ceva timp îmi apar in zona penisului niste bubițe precum coșurile, bubițele incep să se extindă foarte mult, vă rog din suflet să-mi spuneți cu tratament le pot determina pentru că am și uneori o mâncărime foarte rea.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Din decsrierea dumneavoastra ar putea fi un semn al unei infectii sau al unei boli cu transmitere sexuala, cum ar fi HPV (Virusul Papiloma Uman), Herpes sau chiar o infectie fungica.

In primul rand, ar trebui sa pastrati zona curata si uscata. Evitati scarpinarea, deoarece aceasta ar putea duce la rani deschise si la o potentiala infectie bacteriana. Apoi, este important sa folositi prezervative in timpul actului sexual pentru a evita potentiala raspandire a oricaror boli cu transmitere sexuala.

Este esential sa faceti o programare la un medic specialist cat de curand posibil pentru un examen fizic si eventual analize. Doar un medic va poate oferi un diagnostic corect si va poate recomanda un tratament adecvat.

In ceea ce priveste ameliorarea mancarimilor, exista creme si unguente pe baza de hidrocortizon sau antifungice care pot ameliora simptomele. Dar, din nou, asigurati-va ca discutati aceste optiuni cu medicul inainte de a le folosi.

Alegeti un medic specialist potrivit pentru dumneavoastra: https://www.clickmed.ro/medic/boli-infectioase

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Boli-genitale-masculine/mancarimile-genitale-la-barbati_11648
sfatulmedicului.ro/Boli-cu-transmitere-sexuala/cele-mai-des-intalnite-boli-cu-transmitere-sexuala_19408

Va dorim multa sanatate!