CAT DE GRAVESTE?

Boli genitale masculine

Postata de Dana115 cu 12 ani in urma.

BUNA ZIUA VIN SI EU CU AO RUGAMINTE .TATAL MEU IN VARTSA DE 68 DE ANI SUFERA DE PROSTATA ACUM PSA IA IESIT 13 SI A FACUT NISTE ANALIZE CARE LE ANEXEZ MAI JOS?
ADK P.PSA=13.165NG/ML
PBP E 12 BL
EX MICROSCOPIC 122169+122175 FRAGMENT DE CAPSULA
122170+122179+122180 HPB PROSTATITA CRONICA
122171 HPB ATROFIE CHISTICA .PROSTATITA CRONICA
122172+122174+122176+122177+122178 HBP.122173 ADK ACINAR MODERAT DIFERENTIAT G 3 ,50%.SCOR GLEASON 6. M 8140/3;M 8140/0

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 saptamani

Buna ziua,

Raportul pe care l-ai postat indica prezenta a doua conditii principale: hiperplazia benigna de prostata (HBP) si adenocarcinomul de prostata (ADK). HBP este o afectiune non-cancerigena comuna la barbatii de varsta, care consta in marirea glandei prostatei. ADK este cel mai frecvent tip de cancer de prostata si prezinta un grad Gleason de 6, care indica un cancer de grad inferior (mai putin agresiv).

Cu toate acestea, trebuie sa va consulte un medic pentru a discuta aceste rezultate si a determina cel mai bun curs de tratament. PSA de 13 este crescut, ceea ce poate indica cancer de prostata, dar pot exista si alte motive pentru cresterea PSA.

In functie de la pacient la pacient, varsta, starea generala de sanatate si preferintele individuale, optiunile de tratament pentru adenocarcinomul de prostata pot include supraveghere activa, radioterapie, terapie hormonala, chirurgie sau o combinatie a acestora.

Urmareste simptomele si progresele, iar daca simptomele se agraveaza, este important sa le adreseze unui medic imediat.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/urologie

Articole de interes:
https://sfatulmedicului.ro/Cancer-al-organelor-genitale/cancerul-de-prostata-screening-si-determinarea-psa_7649
https://sfatulmedicului.ro/analize/psa-antigen-specific-prostatic-si-free-psa_252