Vaginita Metroragie disfunctionala

Boli genitale feminine

Postata de Elena991510 cu 16 ani in urma.

Buna,
AM fost azi sa iau analizele mamei si m-au pus serios pe ganduri.Iata rezultatele:
FCD:
-Celule epiteliale scuamoase din toate straturile
-mici placarde de celule metaplazice
-celule discariatice
-nuclei demidati(?) mariti de volum, usor polimorfi
-modificari celulare reactive de atrofic(?)
-foarte numeroase polimorfo-nucleare neutrazile libere si grupate
-hematii
Flora microbiana:coci
Trichomas LSIL (CIN 1)A se repeta CD dupa tratament.Iar ca tratament a primit: Fasigin 4 pastile odata
si Cervicid.

Va rog mult sa imi ziceti ce inseamna toate astea pt ca m-au pseriat rau analizele ai si nu stiu ce e de facut..
Va multumesc mult!!!

Raspunsuri (2)

Adriana18388917

acum 16 ani

E de bine dar sa te feresti! Hematiile indica o rana ,in cazul in care recoltarea nu s-a facut in perioada de menstruatie sau in preajma acesteia-asat daca s-a analizat mucoasa vaginala.Daca au iesit hematii in urina la analiza de laborator=>pb cu rinichii.Trichomonas e o bacterie la nivelul organelor genitale se trateaza- asat stiu sigur(vezi pe acest site in dictionar detalii)Coci e un bacil (vezi dictionar medical).Deci mama ta are o infectie divesa si nu e bine insa se trateaza cu conditia ca medicatia sa se respecte cu strictete la fel si igiena intima sa fie stricta.Urmeaza sfaturile medicului curant-pt mama ta.
sanatate!

Elena991510

acum 15 ani

Multumesc pt mesaj, acu l-am citit..
Intre timp a facut histerectomie totala..