Tratament candida?

Boli genitale feminine

Postata de Maria cu 11 luni in urma.

Bună ziua, dacă de la medicul ginecolog mi s-a dat tratament cu ovule pentru candida, iar în aproximativ 4 zile trebuie să îmi vină menstruația, trebuie să încep tratamentul după terminarea menstruației?

Raspunsuri (1)

acum 11 luni

Buna ziua,

Daca ati primit un tratament cu ovule pentru candidoza si menstruatia dumneavoastra este programata sa inceapa in aproximativ 4 zile, este posibil sa fie mai bine sa asteptati sa incepeti tratamentul dupa incheierea menstruatiei. Fluxul menstrual poate interfera cu eficacitatea tratamentului si poate reduce contactul direct al ovulelor cu zona afectata.

Este important sa consultati medicul ginecolog care v-a prescris tratamentul si sa ii adressati aceasta intrebare specifica. Medicul poate oferi cele mai bune recomandari in functie de situatia dumneavoastra individuala.

Va recomandam sa va programati la un medic ginecolog: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Candidoza-si-alte-infectii-micotice/cum-se-trateaza-corect-candidoza_10760
sfatulmedicului.ro/Candidoza-si-alte-infectii-micotice/sfaturi-pentru-tratarea-infectiilor-cu-candida_2191