Sunt normale aceste dureri? Sa opresc tratamentul?

Boli genitale feminine

Postata de MADALINA cu o luna in urma.

Buna seara.Am fost la ginecolog si am aflat ca am o rana pe uter,mi a prescris un tratament cu zifex si cervucid ovule,l am inceput dar problema e ca ma dor f tare ovarele si zona burtii, ca niciodata, niste dureri insuportabile.Intrebarea mea este:sunt normale aceste dureri sau ar trebui sa opresc tratamentul?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Reactiile la un tratament pot sa difere de la un individ la altul si pot fi influentate de mai multi factori: varsta, starea de sanatate generala, reactia propriului organism etc.

Durerea accentuata poate fi o reactie adversa a organismului la tratament, dar poate fi si un semn al agravarii afectiunii de baza. Ideal ar fi sa discutati aceasta problema cu medicul ginecolog care a efectuat consultatia si a stabilit tratamentul, pentru a vedea daca acesta trebuie continuat sau nu.

Este posibil sa fie necesar un tratament suplimentar pentru durere, o modificare a dozei sau chiar oprirea tratamentului.

Alegeti un medic specialist potrivit pentru dumneavoastra: www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole recomandate:
sfatulmedicului.ro/Afectiunile-colului-uterin/cervicita-cronica-rana-pe-col_1092
sfatulmedicului.ro/Apendicita-si-alte-cauze-de-abdomen-acut/durerea-abdominala-simptome-si-diagnostic_11329

Va dorim multa sanatate!