Streptococcus grup B?

Boli genitale feminine

Postata de Utilizator11615886088 cu 3 ani in urma.

Bună ziua! Acum 3 săptămâni am început să am simptome asemănătoare candidozei vaginale, însă în urma unui examen al secreției vaginale mi-a apărut ca fiind prezent Streptoccocus agalactiae grup b sensibil la Penicilină, Ampicilină, Amoxicilină, Cefalosporine și Candida albicans. Antifungigrama arată în felul următor: sensibil la Nystatine, Econazole, Caspofungin si rezistent la Miconazole, Fluconazole, Clotrimazole, Itraconazole. Ginecologul mi-a prescris niste ovule însă nu mi-a mentionat ce tratament trebuie si pentru partenerul meu, iar eu am omis să întreb. Ambii am avut simptome usoare si anume, mancarime si iritatie la nivelul vulvei si al penisului, înrosire si umflare a vulvei, durere si senzatie de arsura in timpul actului sexual și o senzație ușoară de usturime la urinare, la ambii. Simptomele acestea au trecut în mare parte. Vă rog să îmi spuneti ce ar trebui sa facă partenerul meu, un examen de urină sau să ia unul dintre acele antibiotice la care este sensibil microbul?

Raspunsuri (2)

Andreea

acum 2 ani

Amandoi trebuie sa luati unul din antibioticele la care este sensibil microbul,preferabil cel pe care vi l-a recomandat medicul , un antihistaminic la care este sensibila candida ,iar partenerul in loc de ovule sa se dea cu crema pe..cap ,7-10 zile ,dimineata si seara dupa spalare! De asemenea de 2 ori pe saptamana va puteti spala genital ,doar la exterior, cu betadina . Evitati contactul sexual pe perioada tratamentului! Luati neaparat si probiotic ! Iar dupa tratament , neaparat faceti dumneavoastra un tratament cu ovule pentru reechilibrarea florei vaginale , in caz contrar va recidiva candidoza. Gasiti o gama variata de astfel de ovule la farmacie . Sanatate !

Andreea

acum 2 ani

Crema nidoflor .