Sindromul ovarului polichistic

Boli genitale feminine

Postata de comentarii utilizatori cu 15 ani in urma.

si eu am fost depistata cu acest sindrom acum doi ani cand aveam 17 ani.timp de un an jumate am luat anticonceptionale si la ultimul control ginecologul mi-au spus ca s-au retras in mare proportie dar ciclul inca imi este neregulat.as avea totusi o intrebare daca ma poate ajuta cineva. fumatul agraveaza cumva aceasta boala?

Raspunsuri (6)

Petrescu13110880

acum 15 ani

fumatul afecteaza foarte mult intregul organism,dar lund pe bucati atunci nu,inschimb poti saiti reglezi ciclul foarte simplu

comentarii utilizatori

acum 15 ani

si eu am acest sindrom,depistat cu mult timp in urma,am urmat tratament cu anticonceptionale,dar niciun rezultat favorabil,am inteles ca din cauza acestui sindrom se ajunge la caderea parului,ceea ce mi-se intampla si mie,imi cade parul si niciun remediu nu este eficient.Ce pot face in acest cfaz,pt a nu-mi mai cadea parul???

comentarii utilizatori

acum 15 ani

de un an am aflat si eu ca am acest sindrom al ovarului polichistic si sunt disperata vreau un copil poate sa imi zica cineva daca am vreo sansa?

comentarii utilizatori

acum 15 ani

Vreau si eu sa intreb, de ce unele femei care nu sunt diagnosticate cu sindrom al ovarului polichistic, totusi prezinta aceste simptome.Exista posibilitatea de dereglare pe baza endocrinologica?

Toader17

acum 15 ani

daca pana acum nu gasit un medic sa iti raspunda la intrebarea asta si nu este tarziu iti spun ca poti ramane insarcinata. eu am avut ovare polichistice si dupa ce am facut analize - dozare hormonala, mi-a fost recomandat tratament pt stimulare ovariana. primele 6 luni nimic, dar a 7-ea s-a intamplat. acum avem o frumusete de fata sanatoasa. bafta si succes....aaaa shi sa nu uit, daca exista in viata ta factori de stres recomandat ar fi ii inlaturi in perioada cand concepi bebelushul.

comentarii utilizatori

acum 15 ani

Se poate asocia acneea juvenila extrem de severa cu existenta unor chisturi pe ovare (conf. concluziei medicului in urma eco- grafierii)la o tanara de 17 ani? Cum se resorb si ce ar trebui facut; ce consecinta poate avea existenta lor?