Scap De Endometrioza Cu Contraceptive?

Boli genitale feminine

Postata de Utilizator11573048621 cu 4 ani in urma.

Buna tuturor! Acum un an am fost diagnoasticata cu endometrioza! Pe ovarul stang am un endometriom care in momentul depistarii avea 2,5 cm. Am urmat tratament cu anticonceptionale timp de 6 luni. Astazi am mers la control, iar endometriomul a crescut pana la 3,7 cm. In continuare mi s a recomandat sa iau anticonceptionale pana cand ma voi hotara sa fac un copil. Mentionez ca am 20 de ani. Pt cine s a mai confruntat cu problema asta, credeti ca sunt sanse sa ma vindec cu anticonceptionale??

Raspunsuri (2)

Admin SfatulMedicului

acum 4 ani

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control medical. Articol de interes: //sfatulmedicului.ro/Endometrioza/endometrioza-boala-tot-mai-des-intalnita_16789

Utilizator11575748259

acum 4 ani

Buna.anticonceptionalele ,progestativele si alte medicamente gen gnrh agonisti de tip diphereline,leuprolide si altele nu te scapa de endometrioza.ele folosesc doar sa tina boala sub control,ca sa nu mai evolueze.prin interventie chirurgicala se indeparteaza endometrioamele sau endometrioza din alte zone,vezica, intestin,fund de sac douglas.eu sunt operata de asa ceva si m am documentat bine.o cunosc foarte bine.depinde si de care tip e aceasta endometrioza,e tipica,chistica,profunda???unde e localizata???