Sanatatea Femeii

Boli genitale feminine

Postata de florin17563082 cu 16 ani in urma.

am si eu o problema mama mea are un fibron cat o sarcina de 2 luni sunt disperata cat de grav este are 46 ani, a fost la medic dar i-a zis ca de intra in menopauza scapa de operatie dar ea n-a intrat si numai are ciclu regulat si are dureri in zona organelor genitale. acum e frica sa se mai duc si eu sunt sidperata nu stiu ce sa fac ce urmari poate avea va rog un raspuns va multumesc

Raspunsuri (5)

Cristian6689032

acum 16 ani

recomandarea de a lasa fibromul si a nu se apela la operatie e facuta deoarece dupa instalarea menopauzei, orice fibrom se retrage. insa pana se va instala menopauza, mai aveti de indurat aceste simptome: dureri, sangerari abundente... eu zic sa aveti rabdare si sa nu va faceti griji, mai ales daca doctorul v-a recomandat sa nu interveniti chirurgical. multa sanatate!

gyorgy93559

acum 16 ani

Sunt Maria si anul trecut am avut operatie . De la nasterea copilului in 1987 am avut 2 fibroame, care 19 ani nu m-au deranjat iar intrun an au crescut si au dat dereglari f mari, incat operatia a fost histerectomie totala. Parerea mea este ca trebuie consultat doctorul la modul serios si daca se impune operatia e de dorit. Eu am 47 ani si ma simt f bine pana acum, analizele de biopsie au iesit bine dupa operatie.

George13095713

acum 15 ani

nu e este adevarat ca dupa instalarea menopauzei fibromul se retrage, nu in toate cazurile, asa s-a intamplat cu mama mea, care a fost nevoita sa se opereze la varsta de 61 de ani iar diagnosticul a fost de tumora maligna,i s-a facut histerectomie totala, avea dureri mari, hemoragie, nu trebuie sa asteptati asa de mult asa am asteptat noi si totul s-a agravat, trebuie sa consultati mai multi medici, nu este o gluma si nu trebuie sa mai amane deloc. Multa sanatate!

ligia20100481

acum 15 ani

si eu am 46 de ani si un fibrom de aprox 10/10 cm medicul meu din brasov a zis ca sunt in premenopauza si daca intru in ea se vor stopa simptomele dar sa fac niste controale periodice si teste anuale Pap eu nu am hemoragii dar de ceva timp am menstruatii de durata mai mare si cantitati mici de sange de culoare aproape maro nu am nici un fel de dureri doar o mare frica si panica si de operatie si de ne efectuarea ei nu ma pot decide. eu cred ca si frica face parte din simptome daca lucrulie o iau razana si doctorul imi va spune ca e obligatoriu ma voi opera ce sa fac ? o avea D-zeu grija si de mine

gina

acum 13 ani

Eu am trecut prin aceleasi momente ca si voi si nu mai suportam starea de jena si discomfort. Dupa lungi cautari am gasit un produs care sa imi vina in ajutor si este si pe baza de plante. Este facut de Enzymatic Terap SUA si se numeste AM/PM PeriMenopause Formula™ Este foarte bun, desi la inceput credeam ca nu o sa aiba nici un efect, la mine au aparut primele semne de imbunatatire a starii generale dupa 2-3 saptamani, acum iau deja de 5 luni, una dimineata cand ma trezesc si una seara inainte de culcare, nu mai am bufeuri, transpiratii in timpul noptii, nu mai am starea aia de oboseala, nu ma mai enervez asa usor, si nici chisturi nu am facut, merg la control periodic.....oricum trebuie sa aveti rabdare pana se instaleaza efectul, apoi o sa uitati de neplacuta menopauza. Eu nu m-am ingrasat deloc de cand sunt la menopauza....poate nu toate femeile se ingrasa la menopauza, nu stiu. Se gaseste pe internet pe diferite situri....Va pup si succes sa treceti cu bine peste toate.