Rezultat Ecografie Genitala

Boli genitale feminine

Postata de Iacob15 cu 15 ani in urma.

Buna ziua, cum se interpreteaza aceste rezultate, de la ecografie? Mi-a zis ca am ovarul stang mic, ptr varsta mea,
uter: poz uter medion
dimensiuni: 69.8/43.1/62 mm
cavitate uterina regulat

ovar dreprt: dimens. 32.1/29.7 mm
aspect fiziologic> un chist de 2.5 mm

ovar stang> dimensiuni 30.4/15 mm
aspecte fiziologice> 5 foliculi atretice ( nu am putut descifra foarte bine)
Motivul exameninarii a fost metroragie.
concluzie chist ovarian drept functional.
am primit ca tratament, doxiciclina, spuzitoare de carpicon, clorocalcin, si ovule meclon.
Mentionez ca pe data de 21.04 a fost prima zi ciclu, la ecografie eram in a 24 zi . va multumesc.

Raspunsuri (1)

Andreea195

acum 15 ani

nu iti pot interpreta ecografia,incearca o consultatie online cu medicii din acest site.dar am avut si eu probleme ginecologice, si inca mai am. incearca sa iti faci si un test papanicolau. eu cred ca si asta este esential
medicamentele pe care le iei tu sunt antibiotice, antiinflamatoare. deci in concluzie ai o infectie.la mine in urma acestui tratament au disparut chisturile de pe ovare, care erau mai mari ca al tau.incearca sa consulti un medic ginecolog si fa un papanicolau, macar unul pe an. multa sanatate.si nu te neglija. anca