pot ramane insarcinata ac***a in vedere urmatoarele investigatii?

Boli genitale feminine

Postata de ralu.steffy cu 13 ani in urma.

pe 29 noiembrie 2010 in urma unui control ginecologic de rutina am facut urmatoarele examene medicale cu rezultatele:
EXAMEN COLPOSCopic
imagini colposcopice normale:
-ectopie pe buza sup si inf
-colpita difuza
imagini colposcopice anormale:
-epiteliu iod negativ
-ZTA cu aspect de papilomatoza HPV situata pe buza sup si inf
aspect sugestiv pt inflamatii.CIN scazut,JSC vizibila pe exocol
EXAMEN CITOLOGIC SI BACTERIOLOGIC AL SECRETIEI VAGINALE:
-BETHESDA:NILM(frotiu negativ pt leziuni intraepiteliale sau malignitate
-absent trichonomas vaginalis
-gonococ absent
-prezente celule miceliene filamentate
-prezente celule epiteliale
-prezente polimorfonucleare integre
-prezenti bacili GRAM pozitivi nesporulati,necapsulati
EXAMEN ECOGRAFIC
-Uter de dimensiuni normale cu ecou endometrial liniar de 3-4 mm.
-ovar micropolichistic bilateral
-ovar stang=1,74.D1=27,9mm.D2=16,0mm
-ovar drept=0.64.D1=19.2mm,D2=30.1 mm
-uter=35,9cm3,D1=51,0mm,D2=33.5mm,D3=40,1mm
-endomet 10,0 mm
in urma examenului colposcopic si ecograf am luat: macromir ovule 1/zi-12 zile, ciprozon500mg 1/12h-5 zile.amoksiklav 1000mg1/12h-5 zile iarin urma examenului bacteriologic al secretiei vaginale am luat pimafucin crema(si eu si partenerul),pimafucin ovule-3 zile,fluconazol 150mg 2 comprimate,1 la 7 zile.
as dori sa stiu daca acest istoric medical ma impiedica sa raman insarcinata, daca influenteaza timpul de a ramane insarcinata si daca afecteaza fatul. va multumesc snticipat

Raspunsuri (1)

Dr. Alice Sirb

acum 13 ani

Trebuie repetat examenul colposcopic dupa tratament si asteptat rezultatul. Apoi o sa decideti impreuna cu medicul dvs ginecolog cand puteti sa ramaneti insarcinata.