Posibil tumoare la ovar?

Boli genitale feminine

Postata de Utilizator11707934050 cu 2 luni in urma.

Buna ziua.va rog sa ma ajutati sa inteleg ce inseamna urmatorul aspect.
Citez din rezultatul ecografiei:
Ovar stang 2.97/2.01cm, prezinta o formatiune hipoecogena cu margini neregulate, hiperecogenice si vascularitatie perifeca de 1.73/1.96,
Ovar drept 2.91/1.84 cm.prezinta cativa foliculi cavitari, cel mai mare de 1.15/1.17.Poate fi vorba de o tumora?
In rest torul normal.
Mentionez ca am 51 de ani, nu sunt la menopauza, am ciclu regulat, ultima menstra fiind in data de 20
Va, multumesc

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Rezultatul ecografiei arata ca aveti o formatiune la ovarul stang, care este descrisa ca fiind "hipoecogena cu margini neregulate, hiperecogenice si cu vascularizatie periferica". Acesta este un termen medical care descrie aspectul formatiunii in imagini ecografice. Hipoecogena se refera la faptul ca formatiunea pare mai inchisa la culoare in comparatie cu tesutul normal de ovar, ceea ce sugereaza ca este mai densa sau mai putin plina cu lichid decat tesutul normal. Marginile neregulate si vascularizatia periferica pot indica cresterea anormala a vaselor de sange in jurul formatiunii, ceea ce poate fi un semn de ingrijorare.

Pe de alta parte, la ovarul drept se pot observa cativa foliculi cavitari, care sunt normale si apar in fiecare ciclu menstrual.

Cu toate acestea, o formatiune hipoecogena cu margini neregulate si vascularizatie periferica poate fi uneori un simptom al unei tumori ovariene, dar poate fi de asemenea un chist ovarian, o formatiune benigna sau alte conditii non-maligne.
Este important sa discutati cu medicul dumneavoastra despre posibilele cauze ale acestei formatiuni si despre pasii urmatori de urmat.
Retine ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consulti un medic in legatura cu situatia ta specifica si sa urmezi recomandarile acestuia.

Alege un medic specialist potrivit pentru tine: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie