o bubita iesita in afara langa rect

Boli genitale feminine

Postata de cristina778135647 cu 15 ani in urma.

am o bubita dk o pot numi asa ..langa rect .e mai mare decat un bob de fasole. uneori sangerez.nu stiu ce sa fac .ce tratament as putea lua?

Raspunsuri (7)

IULIANA-ANA

acum 15 ani

Buna
te sfatuiesc sa mergi la un specialist, poate fi forba de un chist, ai grija mai ales ca sangerezi, mergi cat mai urgent la doctor
multa sanatate

Elena991510

acum 15 ani

Poate sa fie un chist, un hemoroid sau un varice rectal . Nu suporta amanare problema aceasta!
Sanatate!

simona166117244

acum 15 ani

Buna,
Ar putea fi vorba de hemoroizi. Lasa jena deoparte si mergi cat mai repede la medic. Sa nu dea complicatii.
Sanatate maxima!

acum 15 ani

Buna,

cel mai probabil este vorba despre hemoroizi.
Pana ajungi la meci, mergi la farmagie si cere sa ti se recomande o crema speciale, si, in primul rand, evita constipatia;

Numai bine!

Florin309132661

acum 15 ani

Buna Teutz,
Cred ca este vorba din descrierea ta despre hemoroizi. Nu te speria, iti pot spune ce sa faci; o baie a sezutului este o baie in care soldurile si fesele sunt inp***ate in apa calda pentru efectul terapeutic al umezelii calde in regiunile perianale si anale. Este unul dintre cele mai bune tratamente pentru ameliorarea hemoroizilor. Nimic nu trebuie adaugat in apa respectiva. Umple ligheanul cu apa calda si stati in el 10-15 minute ori de cate ori simtiti nevoia. Iar ca si crema poti folosi cu incredere salvamin. Sanatate si sa ne tii la curent. Daca mai ai intrebari nu ezita.

mariana141135892

acum 15 ani

buna
pt hemoroizi poti folosi ultraproct care se aplica dupa scaun si in urma unei atente toalete locale.Daca se amelioreaza continuati tratamentul pt a nu recidiva.

Cauzele care favorizeaza aparitia hemoroizilor sunt:fumatul, cresterea in greutate, stresul, sedentarismul, alimentatia necorespunzatoare, constipatia cronica, exces de cafea, ciocolata, bauturi cofeinizate.

Se recomanda consumul de alimente ca:legume, fructe, tarate, iaurturi cu fibre si minim doi litri de apa.

Pentru ameliorarea durerii se pot face bai calde de sezut cu diferite plante:afin, alun, brustur, busuioc, castan, coada soricelului, musetel, papdie, nalba, tataneasa.

Din aceste plante se poate face si si unguente(daca te intereseaza iti pot da detalii)

iulian

acum 12 ani

Buna ziua ,la ce doctor trebuie sa ma duc pentru astfel de problema? am pe rect aparut ceva cat un bob de orez de culoare albicioasa si e tare , nu s-a schimbat dimensiunea e la fel ca la inceput de cand a-l am de 1 an si ceva dar nu m-a supara decat in ultimul timp am o usturime usoara